دوشنبه ٢٧ آبان ١٣٩٨ - 
1 2
 
منو اصلی
صفحه اصلي > ریاست 
 
 

ریاست:

 

پرفسور هدایت اله الیاسی

استاد و رئیس مرکز تحقیقات بیهوشی دانشگاه

 

1- نام : هدایت اله  

2- نام خانوادگی : الیاسی 

3-تاریخ تولد: 1318 

4- محل تولد: خلخال  

 

5- تخصص ها و مدارج تحصیلی :  

الف : پزشکی عمومی دانشگاه تهران، 1346 خورشیدی

ب : تخصص بیهوشی دانشگاه ایلی نویز، ایالات متحده آمریکا،سال 1972 میلادی

ج : بورد تخصصی بیهوشی ایالات متحده آمریکا، سال 1974 میلادی

د : فلوشیب ICU و CRITICAL CARE MEDICINE دانشگاه شیکاگو،  ایالات متحده آمریکا، سال 1974 میلادی

 

6- دانشگاه های محل تحصیل :

- دانشگاه تهران

- دانشگاه ایلی نویز در ایالت شیکاگو، ایالات متحده آمریکا 

- دانشگاه شیکاگو در ایالت شیکاگو، ایالات متحده آمریکا

 

7- جوائز و تقدیرنامه ها

  i. تقدیرنامه از نمایشگاه علمی کنگره بیهوشی در شیکاگو سال 1974 میلادی در مورد IMV و صور مختلف WEANING از دستگاه تنفس مصنوعی

 

  ii. تقدیرنامه از نمایشگاه علمی پنجاهمین کنگره بیهوشی جامعه بین المللی پژوهش در بیهوشی ( IRA )  در لاس وگاس، نوادا. مارس 1976. صور مختلف تهویه مصنوعی بلند مدت در بیماران بدحال درحالیکه فشار راههای هوایی آنها پایش میشود.

 

  iii. تقدیرنامه در نمایشگاه بین المللی بیهوشی پایتخت مکزیک (مکزیکوسیتی ) آوریل 1976. در نمایش مونیتورینگ دائمی فشار راه های هوائی در بیمارانی که از دستگاه تنفس مصنوعی استفاده میکردند برای جلوگیری از عوارض تنفس مصنوعی و نمایش Dissyncronisation بیمار با سیستم های مختلف تنفسی از جمله IMV و لزوم سنکرونیزه کردن آن.

 

  iv. تقدیرنامه های بیشمار از وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نیز رؤسای محترم دانشگاههای علوم پزشکی ایران

 

8- تالیفات ( منتشر شده ) :

1. مبارزه با مرگهای ناگهانی و احیای قلبی و ریوی پیشرفته. نشر اشتیاق. زمستان 1375

2. اصول احیای قلبی ریوی پایه و پیشرفته. موسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی.   مشهد. سال1371

3. اصول احیای قلبی ریوی در مرگهای ناگهانی. سال 1365

4. فصل بیهوشی در بیماران آسماتیک و فصل مراقبتهای لازم از بیماران آسماتیک در ICUدر کتاب آسم تالیف جناب آقای دکتر معین،  وزیر علوم و فن آوری وقت. 

 

9 - دستاوردها پژوهشی و مقالات : 

  • خونریزی از شریان بی نام در بیماران با لوله تراکئوستومی و نجات آنها برای اولین بار در تاریخ پزشکی.
  • درمان 1600 مورد بیمار نارسائی تنفسی و صور مختلف IMV.
  • برنده جایزه در نمایشگاه علمی کنگره بیهوشی در شیکاگو سال 1974 میلادی در مورد IMV و صور مختلف WEANING از دستگاه تنفس مصنوعی .
  • برنده جایزه در نمایشگاه بین المللی بیهوشی پایتخت مکزیک (مکزیکوسیتی ) در نمایش مونیتورینگ دائمی فشار راه های هوائی در بیمارانی که از دستگاه تنفس مصنوعی استفاده میکردند برای جلوگیری از عوارض تنفس مصنوعی و نمایش Dissyncronisation بیمار با سیستم های مختلف تنفسی از جمله IMV و لزوم سنکرونیزه کردن آن. 
  • بررسی تاثیر کرایو آنالژزیا بر میزان کنترل درد پس از توراکوتومی و طرح ELYASSI-Danesh prob پذیرفته شده در مجله پژوهش در پزشکی زمستان 1381 به همراه آقای دکتر سیروس مومن زاده . 

 

9- عضویت در انجمن ها : 

  •  عضو سابق انجمن بیهوشی آمریکا
  • عضو سابق آکادمی پزشکی آمریکا (TENURE) شعبه دانشگاه کولمبیا میسوری. 

 

10- سوابق مدیریتی : 

  • مدیر گروه بیهوشی برای مدت بسیار طولانی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
  • دبیر بورد تخصصی بیهوشی ایران برای مدت طولانی  

 

11- ابداعات و نوآوری ها : 

1- اثبات عدم سنکرونیزیشن بیماران با IMV و بنا بر این پیشنهاد SYNCHRONIZED IMV

2- ابداع پروب ELYASSI-Danesh probe برای کریو آنالیژ جهت دردهای بعد از توراکوتومی بصورت Fish-mouth  

 

 خاطره : 

تخصص بیهوشی را در دانشگاه ایلی نویز شیکاگو گذرانده و بصورت فلوشیب ICU و Instructor در دانشگاه شیکاگو مشغول بودم . بورد شفاهی را بعد از یکسال فلوشیب با موفقیت گذراندم یک روز عصر مرا به دپارتمان دعوت کردند دیدم بساط شیرینی و پذیرایی مفصل آماده است و پنج نفر فول پروفسور و همه اعضاء دپارتمان حضور داشتند سوال کردم تولد کیست ؟ گفتند تولد شما است . گفتم تولد من در این تاریخ نیست . گفتند بزودی معلوم می شود تا اینکه پروفسور هری لو ، پشت تریبون قرار گرفت و گفت امروز تولد دکتر هدایت اله الیاسی است اما او خود نمی داند چون این تولد علمی برای ایشان است زیرا امروز دانشگاه رتبه Assistant professor را در این دپارتمان به ایشان اعطا کرده است . این در حالی بود که اقلا چند نفر ده سال جلوتر از من در این دپارتمان منتظر یک چنین ارتقائی بودند . این روز یکی از شادترین و خشنودترین روزهای زندگیم بود که خداوند تبارک وتعالی را برای آن سپاسگزاری کردم و می کنم . 

 

مختصری از شرح زندگی : 

من در خانواده مذهبی در یکی از روستاهای خلخال بدنیا آمدم دعاهای قرآنی را از مادرم یاد گرفتم . پدرم اولین معلم من بود در دبستان حافظ گیوی و ناصری خلخال دوره ابتدائی و مقداری از تحصیلات متوسطه را گذراندم دیپلم طبیعی را از دبیرستان رازی تهران گرفتم . پزشکی عمومی را در دانشگاه تهران گذراندم . بعد از گذراندن دوره سپاه بهداشت در طالش عازم آمریکا شدم . دوره انترنی مجدد و تخصص بیهوشی را در دانشگاه ایلی نویز شهر شیکاگو گذراندم . در همانجا مدتی در قسمت کنترل درد با استادم پروفسور Alon-P.Winnie کار کردم و تخصص بیهوشی و بورد کتبی بیهوشی را گذراندم و سپس در دانشگاه شیکاگو در همان شهر به عنوان فلوشیب ICU و CRITICAL CARE MEDICINE یکسال فلوشیب گذراندم که ضمنا رتبه Instructor نیز داشتم . سال 1974 بورد شفاهی بیهوشی را گذراندم و بعنوان Assistant professor انتخاب شده و مسئول واحدهای مراقبت ویژه ICU دانشگاه شیکاگو بودم . سپس مقالات معروف خود (خونریزی از شریان بی نام در بیماران تراکئوستومی شده و نجات جان آنها برای اولین بار در دنیا ) و همینطور تحقیقات روی مونیتورینگ فشار مجاری هوائی در (1600) یکهزار و ششصد بیمار که به دستگاه تنفس مصنوعی وصل بودند و استفاده از روش جدید IMV برای Weaning این بیماران در کنگره های مختلف از جمله کنگره جهانی بیهوشی و مراقبت ویژه در پایتخت مکزیک (مکزیکوسیتی ) را به نمایش گذاشتم . از سال 1975 تا 1980 به عنوان Associcated professor در دانشگاه میسوری کلمبیا مشغول بودم و مسئول و مدیکال دیرکتور Respiratory therapy و ICU های آن دانشگاه بودم . در سال 1358 به وطن خود ایران برگشتم و در دانشگاه شهید بهشتی به تدریس و کار در رشته خود مشغول شدم و فعلا استاد رتبه 24 همین دانشگاه هستم . سالهای طولانی مدیر گروه بیهوشی این دانشگاه و دبیر بورد تخصصی بیهوشی ایران بودم و توفیقات الهی شامل حالم شده که علاوه بر تربیت و آموزش پزشکان عمومی و متخصصین بیهوشی خوب دوره های متعددی شاگردان اول بورد تخصصی بیهوشی از کلاسهای اینجانب بوده اند .

 

والسلام

پرفسور هدایت اله الیاسی

استاد بیهوشی و مراقبت های ویژه

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی 

 

   دانلود فایل : Dr.Elyassi.H.CV.pdf           حجم فایل 516 KB